Індивідуальне проектування БМЗ без істотних обмежень по ширині і висоті дозволяє нашим замовникам отримати найбільш бажаний для них результат в максимально короткі терміни.
Фото 2. БМЗ. Навіс для зберігання сіна (Вінницька обл., Літинський р-н, с. Громадське)
За рахунок застосування в каркасному будівництві ЛСТК–профілів (оцинкованих холоднокатаних) з конструкційної сталі марки S350GD товщиною до 3 мм можна істотно заощадити за рахунок здешевлення монтажу (відпадає потреба у зварювальних роботах), земляних, фундаментних та інших робіт, а також значно скорочуються терміни будівництва будівель із застосуванням даної технології в порівнянні з каркасами із залізобетонних конструкцій або з «чорного» металу.
ЛСТК-профіль виробництва Прушиньскі має покриття, відповідне 1-му класу цинкування, він не вимагає додаткової обробки (ґрунтовки / фарбування) як у процесі будівництва БМЗ, так в процесі його експлуатації.
Фото 3. Промисловий швидкомонтований ангар. Цех з прокатки труб (Донецька область)
Основна сфера застосування будівель, що будуються в технології ЛСТК:
– Будівництво складів, логістичних комплексів;
– Швидкоспоруджувані ангари сільськогосподарського призначення, гаражі для зберігання техніки;
– Промислові будівлі, виробничі цехи;
– Торговельні будівлі;
– Навіси, прибудови;
– Ангари, елінги, інше
Фото 4. БМЗ в процесі будівництва. У покрівлі для освітлення передбачені світлопрозорі вставки
Переваги наших БМЗ:
1) стислі терміни будівництва швидкомонтованих ангарів за технологією ЛСТК досягаються завдяки:
– Автоматизації проектування БМЗ з урахуванням індивідуальних побажань і технічного завдання замовника;
– Поетапної видачі проектних рішень, швидкого постачання елементів конструкції БМЗ на об'єкт;
– Простоті будівництва БМЗ;
2) застосування з'єднання на болтах дозволяє повністю відмовитися від зварювальних робіт, спростити (відповідно здешевити монтаж); низька металоємність каркаса дозволяє мінімізувати використання важких вантажопідйомних механізмів;
Фото 5. Приклад болтового з'єднання каркаса БМЗ
3) каркасу не потрібне додаткове покриття для використання в неагресивному і слабкоагресивному середовищі, так як він змонтований з ЛСТК-профілів, які покриті високоякісним цинком 275 г / м2;
4) ЛСТК-профілі значно легші, ніж конструкції з «чорного» металу, отже навантаження цих профілів на фундамент значно менше. Тому для будівництва БМЗ можна застосовувати фундаменти “стаканного" типу, що зменшує вартість земляних та фундаментних робіт. 5) як було сказано вище, що в будівництві наших БМЗ застосовується болтове з'єднання вузлів і деталей, тому наші будівлі – збірно-розбірні, тобто будівлю можна розібрати і повторно зібрати на іншій ділянці.
Фото 6. БМЗ, побудоване в технології каркасного будівництва, довжиною 141 метр (м Київ)
У технології ЛСТК на основі легких сталевих тонкостінних конструкцій ми також можемо виконати надбудову на існуючій будівлі.